Malazańska Księga Poległych Forum

Dyskusja o świecie Malazu

Ogłoszenie

Miło byłoby, gdyby forum się rozrastało. Dlatego jeśli masz znajomych, którzy czytają i lubią tą serie - proszę, podaj im linka do tej strony :)

#1 2011-04-24 23:51:20

Crash

Starszy szeregowy

Zarejestrowany: 2011-04-24
Posty: 21
Punktów :   

Co sądzicie o rasach w MPK?

Tak jak w tytule.. Eriskon odszedł od powszechnie spotykanych elfów, krasnoludów etc. i stworzył coś własnego.. (BTW niemuszę tu chyba pisać że stworzył coś niesamowitego i niepowtarzalnego..)

Ja osobiście jestem pod wrażeniem mnogości i oryginalności poszególnych ras, a w dodatku fakt że wszystkie mają swoją historię, która jest w dodaktu spójna i uporządkowana to wręcz niesamowite..

Podobam mi się wątek walk krótkoogonowych i długoogonowych i fakt że ci drudzy przewie wygineli w wyniku ów walk i dopiero Malazańczycy zdołali dokonać niemożliwego.. a bitwa w 9 tomie między jaszczurami to IMO najlepsza bitwa magiczna jaką czytałem.. ogólnie nieprzepadam za takowymi wolę bitwy na miecze  ale ta zrobiła na mnie spore wrażenie.. podobał mi się też fakt że my jako ludzie w realu strasznie niszczymy naszą Ziemię, i wydawało by się że już bardziej niemożna niszczyć swojej planety.. a tu Erikson w swoim świecie tworzy krótkoogonowych którzy całe łańcuchy górskie potrafią przerobić na swoje latające twierdze

Rytuał, który stworzył T'lanów ,czy władający lodem jaghuci i odwieczna wojna między tymi ludami, rasy Tiste, czy w końcu Tolbakai to również coś fantastycznego.. T'lanowie, mistrzowie łowów i ich krzemienne miecze, jaghuci, z których każden jeden może stać się tyranem i rządzić światem, Tiste Edur i ich starożytna magia, Liosan i słońca które w ich grocie są 'bronią'. czy Andii z których elita jest zmiennokształtnymi (apropos zmiennokształtnych: również super pomysł) oraz Nimander (mam nadzieję że dobrze zapamiętałem to imię) i jego grupa z tym ukrytym potencjałem.. no i Tolbakai: ten tom w jest pierwszoplanowa narracja z Karsą Orlongiem w roli głównej gdzie ludzie przedstawieni są jako dzieci..

Mógłbym tak pisać i pisać i pewnie wciąż mógłbym coś jeszcze doskrobać co zrobiłe na mnie spore wrażenie.. ale MPK taka już jest,, genialne dzieło o niespotykanym rozmachu..

A co Wy myślicie na temat ras w MKP?

Offline

 

#2 2011-04-26 16:56:43

Sawyer

Szeregowy

Zarejestrowany: 2011-04-26
Posty: 4
Punktów :   

Re: Co sądzicie o rasach w MPK?

Rasy sa niesamowite, wreszcie cos innego a nie tylko elfy, krasnoludy i ludzie ;p co prawda troche poniosła go fantazja i powiązania miedzy rasami, historia itp sa bardzo zawiłe i można sie pogubić ale ja takie cos lubie

BTW jestem w trakcie 3 tomu a tu widze nawiązujesz juz do aż 9, opisujesz różne rzeczy związane z rasami i bałem się że czegoś sie dowiem z twojej wypowiedzi co zepsuje mi czytanie ale musze przyznać że nawet jeszcze bardziej mnie zaintrygowałeś tym tekstem a przy tym nie zdradziłeś nic z fabuły :]

Offline

 

#3 2011-04-26 17:30:25

Crash

Starszy szeregowy

Zarejestrowany: 2011-04-24
Posty: 21
Punktów :   

Re: Co sądzicie o rasach w MPK?

no ogólnie jeśli chodzi o rasy i całą resztę to po trzecim tomie czekają cię jeszcze Przypływy Nocy gdzie jest znów mnóstwo nowych rzeczy do obczajenia i zrozuienia ale zaś już się zaczyna wszystko coraz bardziej klarować.. odnośnie niespójności to niestudiowałem dokładnie książek ale na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być pięknie powiązane... wszystkie wątki które wydają się napoczątku że niczego istotnego niewnoszą i są tylko poobcznymi potem okazują się ważną częścią wątku głównego.. w 9 tomie wiele rzeczy się wyjaśnia.. oczywiście jest jeszcze pełno niewiadomych co niedziwi przy takiej złożoności ale niewątpie że Erikson w 10 wszystko wyjaśni, pewnie nawet błachostki bo nic w MPK niejest napisane bez powodu

Offline

 

#4 2011-04-27 16:18:01

Szybki Ben

Administrator

Zarejestrowany: 2010-08-09
Posty: 38
Punktów :   

Re: Co sądzicie o rasach w MPK?

Jak ja żałuje że nie mam czasu czytać tej książki skończyłem na wątku o Karsie w tomie 4 ale w wakacje po sesji wracam do książki i mam cale 3 miesiące na pochłonięcie conajmniej 2 tomów ;p

Offline

 

#5 2011-06-05 14:01:26

 RightDefender

Szeregowy

Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2011-06-05
Posty: 9
Punktów :   

Re: Co sądzicie o rasach w MPK?

ja muszę od brata uzyskać z powrotem ksiązki bo smam mam może 2 tomy, a on ma resztę do konca łowców kości. Chyba pora kupić następne części:)

Offline

 

#6 2011-10-13 19:54:11

 Iskral Krost

Moderator

3901117
Zarejestrowany: 2011-10-13
Posty: 4
Punktów :   
WWW

Re: Co sądzicie o rasach w MPK?

Szybki Benie - coś wolno czytasz. Obecnie jestem na 2 tomie, ale 1 tom przeczytałem w tydzień:D. Co do tematu - dla mnie to miła odmiana po Tolkienach itd.

Offline

 

#7 2011-10-13 20:14:51

Crash

Starszy szeregowy

Zarejestrowany: 2011-04-24
Posty: 21
Punktów :   

Re: Co sądzicie o rasach w MPK?

z całym szacunkiem dla WP w którym też byłem jakiś czas zakochany: po przeczytaniu Malazańskiej WP wydaje mi się tylko kolejnym nieskomplikowanym opowiadaniem na dobranoc dla dzieci niczym Hobbit..

Offline

 

#8 2011-10-15 11:10:12

Szybki Ben

Administrator

Zarejestrowany: 2010-08-09
Posty: 38
Punktów :   

Re: Co sądzicie o rasach w MPK?

Iskralu wolno czytam bo czas mi na to nie pozwala ale jako że zdalem sesje i szcześliwie zaczalem rok 3 mam teraz mnóstwo czasu do stycznia wiec zabieram sie dalej za czytanie ;p

Offline

 

#9 2013-04-26 15:49:36

RakeMKP

Starszy szeregowy

Zarejestrowany: 2013-03-03
Posty: 24
Punktów :   

Re: Co sądzicie o rasach w MPK?

Erikson mnie trochę przestraszył tą mnogością ras i postaci, ale co do ras to rzeczywiści zrobił coś nowego i niepowtarzalnego.
Najbardziej mi się chyba podoba tajemnicza rasa Teblorów bo jest tak:

-mieszkają oni gdzieś na płaskowyżu Laedron na Genabackis i gdy ludzie się o nich dowiedzieli to od razu postanowili ich podbić a ci postanowili się bronić i okazuje się że nie długo to teblorzy będą podbijali ludzi:D

-złoża otataralu które podobno znajdują sie na płaskowyżu są wielką pomocą dla teblorów którzy znają wiele zastosowań tego surowca i mogą dzięki niemu pokonać bez problemu wielkich magów z mieszkańców z nizin.A pawiętajmy że otataral skrywa przed nami jeszcze dużo tajemnic

-pamiętajmy o Karsa Orlongu który napewno odegra istotną rolę w tej powieści

Offline

 

#10 2013-05-01 17:35:47

Szybki Ben

Administrator

Zarejestrowany: 2010-08-09
Posty: 38
Punktów :   

Re: Co sądzicie o rasach w MPK?

Teblorzy fajna rasa, tym bardziej że bardzo starożytna. Mnie osobiście najbardziej zaciekawiła rasa Forkrul Assailów i K'Chain Che'Malle (mam nadzieje że dobrze to napisałem). Erikson zdecydowanie popuścił tu wodze fantazji ;p

Offline

 

#11 2013-05-05 11:55:21

RakeMKP

Starszy szeregowy

Zarejestrowany: 2013-03-03
Posty: 24
Punktów :   

Re: Co sądzicie o rasach w MPK?

No racja Forkul Assailowie to bardzo tajemnicza rasa i to przykuwa uwagę i zmusza do dalszego czytania MKP ,a co do K`Chain Che`Male to jest to też interesująca rasa i bardzo szczegółowo wymyślona przez Eriksona ,a kolejna tajemnica z nimi związana to te ich latające fortece takie jak zdobyty przez Rake`a i Osserca odprysk Księżyca.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
tozi.pl drukarnia gazetek reklamowych